Oplenac godišnje poseti skoro 100.000 ljudi, najvećim delom dece. Da bismo oplemenili njihov boravak u ovom prelepom, istorijskom kompleksu, odlučili smo da im sagradimo igralište. Ali to nije bilo bilo kakvo igralište – to je PRIRODNO igralište!

Šta je prirodno igralište?

To je prostor za igru na otvorenom, napravljen od elemenata i tekstura iz prirode: drveća, kamenja, zemlje, peska i drugih prirodnih materijala.

Zašto prirodno, a ne obično igralište?

Prirodna igrališta se neprimetno uklapaju u okolinu i pružaju porodicama novu avanturu svaki put kada ih posete. Prirodna igrališta ne smetaju ni planeti, ni našem Oplencu. Napravili smo ih od materijala koji potiču iz prirode, lako se održavaju i obnavljaju, a po isteku svog radnog veka potpuno se razgrađuju.

 

Naša misija:

  • Zdravlje dece: Stručnjaci već dugo ističu značaj boravka u prirodi za zdravlje. Krivudave stazice, raznovrsne prepreke i kreativni elementi podstiču decu na fizičku aktivnost, što je ključno za njihov zdrav razvoj i dobrobit.
  • Igra za sve uzraste: Prirodna igrališta pružaju prostor za igru svim uzrastima i deci različitih sposobnosti, omogućavajući im da se zabavljaju i razvijaju prema sopstvenim mogućnostima.
  • Razvijanje mašte: Prirodni materijali omogućavaju deci da same odluče kako će ih koristiti, što podstiče njihovu kreativnost i slobodno izražavanje, bez ograničenja ili uputstava.
  • Ljubav prema prirodi: Igrajući se na prirodnim igralištima, deca razvijaju dublju povezanost s prirodom, uče da je poštuju i brinu o njoj, te usvajaju zdrave životne navike koje uključuju boravak na otvorenom.
  • Usmeravanje ka uspehu: Igra u prirodi poboljšava koncentraciju, podstiče kreativno razmišljanje i smanjuje stres, što doprinosi boljoj sposobnosti učenja i postizanja uspeha.
  • Razvijanje spretnosti i samopouzdanja: Na prirodnim igralištima deca se postepeno suočavaju sa izazovima, što im pomaže da razvijaju snalažljivost i fizičku spretnost. Prirodno okruženje im omogućava da samostalno procene rizike, što igru čini uzbudljivijom i, istovremeno, bezbedni
  • Zajedničko igranje: Na prirodnim igralištima deca bolje sarađuju, učestvuju u zajedničkim igrama i razvijaju socijalne veštine, što rezultira manje sukoba i lepšim međuljudskim odnosima.

Kako smo došli do ovog rezultata?

Projekat je započeo traženjem idealne lokacije koja nam je omogućila da iskoristimo prirodnu konfiguraciju terena umesto da je menjamo i prekopavamo. Nismo želeli da sečemo drveće niti da naružimo prirodnu lepotu parka.

Petoro arhitekata su se okušali u projektovanju igrališta koje zadovoljava najviše standarde bezbednosti, doprinosi lepoti zadužbinskog kompleksa i pruža deci stimulativno i sigurno okruženje za igru.

Nimalo lak zadatak.

Odlučili smo se za ćošak šume obrastao bagremom i drugim korovom toliko gustim da nije moglo ni da se prođe. Međutim, već posle prvog raščišćavanja terena, postalo je jasno da pred nama leži jedan od najlepših kutaka u parku, do tada potpuno neiskorišćen.

Usledilo je mnogo napornog rada – od zemljanih radova, nasipanja šljunka, postavljanja sprava, do sakupljanja palih stabala iz oplenačke šume, koja smo iskoristili za ivičnjake.

Bajkovito igralište na Oplencu

Kroz sve ove napore, nastalo je bajkovito prirodno igralište koje se potpuno uklopilo u oplenački park, pružajući deci prostor za bezbednu i maštovitu igru. Deca sada savlađuju prirodne prepreke, istražuju svoje okruženje i sami osmišljavaju kako će koristiti sprave koje su im na raspolaganju.

 

Od ideje do realizacije

U realizaciju ovog projekta uključilo se mnogo prijatelja Fondacije Koreni, koji su prepoznali značaj stvaranja prostora u kojem deca mogu slobodno da se igraju, istražuju i rastu. Ovaj projekat nije bio samo san, već zajednička stvarnost koju su podržali mnogi stručnjaci i organizacije, čiji je doprinos ključan za uspeh.

Među njima, Marko Jokić je preuzeo zadatak prikupljanja sredstava i podrške, dok je Nataša Petrović, master pejzažne arhitekture, oblikovala viziju ovog prostora. Za tehnički deo projekta pobrinula se Geodetska agencija BG-Geo Topola, a građevinski inženjer Ivan Radojčin pomogao je u organizaciji izvođenja radova. Firma Gavrilović Momir, specijalizovana za zemljane radove, obezbedila je transport i sve potrebne infrastrukturne elemente. Izgradnju je nadgledao lično NJKV princ Mihailo Karađorđević, čiji je angažman bio ključan za realizaciju ovog projekta.

Sprave na igralištu, proizvedene od domaćeg bagrema, dolaze iz kompanija Infano doo i Robinia Development, a sertifikovane su prema najvišim bezbednosnim standardima. Sertifikaciju igrališta sprovela je firma Terra-pak, garantujući sigurnost i kvalitet svakog elementa.

Sredstva za izgradnju igrališta prikupljena su kroz dobrotvorne priloge, posebno tokom Dečjeg festivala Oplenac, kao i od brojnih donatora koji su prepoznali značaj ove inicijative. Među donatorima su bili vinarija Aleksandrović, Šumadija granit, porodice Jokić, Galon, Anđelić i Miletić, kao i kompanije Sebre, Fortuna marketi, VodaVoda. Svoj doprinos su dali i restoran Malo Jezero u Topoli, Petrovdanski turnir u malom fudbalu, Valp radionica za izradu konjičke opreme, kompanija Stara Varoš, restoran Vožd, kao i otac Jovan Veselinov ispred Melenačke parohije.

Ovaj zajednički poduhvat koji je okupio mnoge ljude velikog srca, stvorio je prostor u kojem deca mogu rasti, učiti i maštovito se izražavati, a svi donatori, partneri i građani koji su podržali projekat ostavili su trajni trag u zajednici.

Planovi za dalje

Igralište je već u funkciji i deca ga koriste sa velikim oduševljenjem. Međutim, kako bismo još više unapredili prostor i obogatili iskustvo igre, planiramo dalji razvoj i proširenje u proleće sledeće godine.

U okviru narednih faza proširenja igrališta, planiramo da dodamo tobogan i stenu za penjanje, koji će deci omogućiti da se zabavljaju i razvijaju fizičku spretnost i koordinaciju. Osim toga, prostor ćemo obogatiti dekorativnim biljkama koje će doprineti lepoti igrališta i podstaći decu na ljubav prema prirodi.

Jedan od najlepših delova proširenja biće čajna baštica, gde će deca moći da uče o biljkama i njihovim lekovitim svojstvima. Ove promene će stvoriti još inspirativniji prostor za igru, istraživanje i učenje, čineći igralište bogatijim mestom za rast i razvoj dece.

Vaša podrška znači mnogo

Pomozite nam da obogatimo prirodno igralište na Oplencu, zarad desetina hiljada dece koja ga posećuju tokom godine. Vašu donaciju možete uplatiti na račun Fondacije Koreni 160-555284-05, Banca Intesa (šifra plaćanja 287, svrha uplate DONACIJA).
    • Prikupljena sredstva82%
    • Radovi na terenu85%