Na Oplencu vas čeka i siguran prostor za roditelje, gde ćete moći da porazgovarate sa stručnjacima iz različitih oblasti zdravstva, obrazovanja, razvoja i vaspitanja dece.

U ovom kutku Festivala dobićete mogućnost da se konsultujete sa psiholozima, logopedima, defektolozima, i drugim stručnjacima za pravilan razvoj dece. Savetovalište za roditelje formirali smo sa idejom da vama, roditeljima, pružimo oslonac i podršku na putu pravilnog vaspitanja i odgoja dece.

Šta sve možete da saznate u Savetovalištu:

Psihološko savetovalište



U prijatnoj atmosferi oplenačke šume imaćete priliku da porazgovarate sa psiholozima, logopedima i defektolozima kako biste dobili pravi savet i proverenu informaciju. Psihološka podrška je dragocena u traženju rešenja problema, ali i u njegovom identifikovanju. Zato smo naročito ponosni što i ove godine u saradnji sa Udruženjem stručnjaka za podršku deci i mladima Logos T nudimo roditeljima ovakav vid podrške.

 

Fotografija: Andrea Piacquadio

Nutricionisti



"Bolje sprečiti nego lečiti" - sigurno ste se i sami mnogo puta susreli sa posledicama ove narodne izreke, a naročito je tačna kada je u pitanju ishrana dece. Mnogi, zaista mnogi zdravstveni problemi se mogu sprečiti, pa i rešiti, jednostavnim korigovanjem ishrane.

Ali nije jednostavno u šumi saveta proceniti koji je ispravan, tačan i precizan. Zato nam na sedmi DFO dolazi i tim iskusnih nutricionista, spremnih da razreše sve vaše nedoumice. Ne oklevajte da svratite i pitate sve što vas zanima na temu ishrane u trudnoći, tokom dojenja i odgoja dece. 

Medicinski stručnjaci



Ako vaše dete (ili čak vi) ima strah od 'belih mantila', ovo je idealna prilika da ga prevaziđe. U prijatnoj atmosferi i kroz neformalan razgovor naš tim lekara i medicinskih sestara daće deci priliku da se bliže upoznaju sa medicinskom opremom, vide kako izbliza izgleda sanitet i odagnaju strah zauvek.

Hipoterapija


Hipoterapija, poznata kao terapija uz pomoć konja, posebno je korisna za decu jer pruža holistički pristup rešavanju različitih fizičkih, emocionalnih i razvojnih izazova. Ritmični i dinamični pokreti konja pomažu deci da poboljšaju snagu mišića, ravnotežu i koordinaciju, što može biti posebno važno za decu sa motoričkim poteškoćama ili fizičkim invaliditetom.

Osim fizičkih benefita, veza koja se razvija između dece i konja podstiče emocionalni razvoj, empatiju i socijalnu interakciju, čineći je odličnim izborom za decu sa autizmom, poremećajem pažnje ili problemima u ponašanju.

Takođe, zabavan i motivišući karakter hipoterapije podstiče decu da aktivno učestvuju u terapijskim seansama, unapređujući njihovu angažovanost i ukupan napredak. Ova jedinstvena terapija ne samo da rešava specifične terapeutske ciljeve, već deci omogućava da se zabavljaju i izgrade samopouzdanje u procesu.

Na Festivalu će nam hipoterapiju predstaviti Udruženje građana "Vera, ljubav, nada" iz Novog sada.

Deca bez granica


Na sedmom DFO pridružuju nam se i Deca bez granica: udruženje koje pomaže deci sa poremećajem iz spektra autizma i osobama sa invaliditetom da ostvare sve svoje potencijale.

To čine kroz širenje svesti o medicinskim tretmanima za decu sa autizmom i drugim razvojnim poteškoćama, koji mogu da omoguće ovoj populaciji da razviju svoje pune kapacitete; rad na unapređenju javnih politika, organizovanje kulturnih manifestacija prilagođenih potrebama dece sa razvojnim problemima; organizovanjem događaja na kojima se podiže svest javnosti o prihvatanju različitosti kako bi osobe sa autizmom bile prihvaćene u drustvu kao ravnopravni članovi društvene zajednice.

Na Festivalu će članovi Udruženja razgovarati sa roditeljima, starateljima, rođacima i prijateljima dece koji imaju razvojne poteškoće, kao i odraslim osobama sa intelektualnim teškoćama o tome koji načini podrške su im najpotrebniji i kako Deca bez granica mogu da pomognu.


Više udruženju Deca bez granica

PU Nada Naumović iz Kragujevca


Ova predškolska ustanova već 75 godina obrazuje i vaspitava decu iz Kragujevca i okoline, a za svoje premijerno predstavljanje na DFO osmislili su niz aktivnosti:

  • Igre za celu porodicu (živa stena, potočić, kupkanje, kamena s ramena, nadvlačenje konopca, hod po nestabilnoj podlozi);
  • Igra roditelja i dece u svim prilikama: saznaćemo kako podržati dete da razvije naviku čitanja, kada početi sa čitanjem i u kojim sve prilikama možemo da se kroz čitanje povežemo sa svojom decom;
  • Saradnik za socijalna pitanja i stručni saradnik psiholog pomoći će nama roditeljima da dođemo do odgovora na izazove u roditeljstvu, pružiće nam podršku u vaspitnim stilovima, pomoći da razumemo izazovna ponašanja kod dece i kako ih prevazići, objasniti nam uticaj ekrana na razvoj dece i dati smernice za kvalitetno vreme provedeno sa decom, pojasniti uticaj promena u porodičnom okruženju na decu (rođenje brata/sestre, razvod, smrt ili bolest u porodici, isl.), pružiti podršku roditeljima koje umaju dete sa teškoćama u razvoju i samohranim roditeljima, i dati više informacija o uslugama u zajednici.

Više o predškolskoj ustanovi Nada Naumović

Kancelarija za prevenciju nasilja


O nasilju treba više da govorimo, bilo ono vršnjačko, u porodici, prema ženama, na radnom mestu ili u malim zajednicama. Organizacija "Centar za socijalne inovacije i integracije" iz Kragujevca dala je svoj doprinos osnivanjem Kancelarije za prevenciju nasilja. To je pilot program namenjen pružanju podrške onima koji se susreću sa problemom nasilja bilo da su sami počinioci ili da su žrtve. Program je namenjen pre svega deci i mladima kao i njihovim porodicama.

Na njihovom štandu moći ćete da upoznate i tim za prevenciju nasilja i maloletničke delinkvencije za teritoriju opštine Topola koji je formiran ovog leta formiran i koji čine predstavnici različitih državnih institucija i organizacija, kao i predstavnici različitih udruženja.

Razgovaraćemo o problemu nasilja, prevenciji nasilja kod dece i mladih, dobićete kratke savete ili informacije o tome kome možete da se obratite za pomoć ako Vam je potrebna. Roditelji i porodice iz Topole i Kragujevca na licu mesta će moći da zakažu razgovor sa timom Kancelarije za prevenciju nasilja, bilo u Topoli ili u Kragujevcu.

Više o Centru za socijalne inovacije i integracije

Centar za nestalu i zlostavljanu decu


CNZD za 14 godina svog postojanja sprovodi niz aktivnosti kako bi zaštitili naše mališane od, ukratko rečeno, zla. Između ostalog njihov program upotpunjuju radionice za decu koje imaju za cilj da ih poduče osnovama bezbednog ponašanja na internetu, opasnostima koje vrebaju, kako da prepoznaju nekoga ko se lažno predstavlja, kako da čuvaju lične podatke, kako da ne dozvole da se njihove fotografije i video snimci zloupotrebljavaju, i slično.

Na sedmom DFO CNZD će nam se premijerno pridružiti sa kreativnim i edukativnim radionicama za naše najmlađe, ali i sa vrednim resursima za roditelje. 

Fotografija je preuzeta sa sajta cnzd.rs.

Više informacija o CNZD

Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora "Đorđe Kostić"


Primetili ste da govor i ponašanje vašeg deteta odstupaju u odnosu na njegove ili njene vršnjake? Vaša spremnost da se informišete i budete spremni da podržite svoje dete, napraviće najveću razliku u rešavanju problema. Zato ako imate i najmanju sumnju i brinete jer vaše dete ne progovara po navršenoj prvoj godini života ili ne reaguje na zvuke iz okoline, savet je stručnjaka da se odmah obratite logopedu i defektologu.

Na Festivalu će nam se predstaviti deo multidisciplinarnog tima stručnjaka sa dugogodišnjim iskustvom sa Instituta "Đorđe Kostić", i ujedno vam pomoći da razjasnite svoje nedoumice i pravovremeno pomognete svome detetu.

Više informacija o IEFPG